Boj s ─Źasom

V─Źasn├ę zaregistrovanie ne┼żiaduceho horenia a prijatie potrebn├Żch opatren├ş m├┤┼żu zabr├íni┼ą vzniku, alebo aspo┼ł roz┼í├şreniu po┼żiaru a zamedzi┼ą tak vzniknut├Żm ┼íkod├ím. Ur├Żchlen├şm prijat├Żch opatren├ş je mo┼żn├ę ─Źo najviac minimalizova┼ą vzniknut├ę ┼íkody. Tu rozhoduje ─Źas....

V├Ą─Ź┼íina po┼żiarov za─Ź├şna tlen├şm hor─żav├ęho materi├ílu. Ohnisko m├í v ─Źase tlenia e┼íte mal├║ ni─Źiv├║ energiu. Oby─Źajne v uzavret├Żch priestoroch d├┤jde k ├║bytku kysl├şka a ─Źasto sa ohe┼ł s├ím uhas├ş. Pokia─ż v priestoroch nie s├║ pr├ştomn├ş ─żudia, vzniknut├í ┼íkoda je zanedbate─żn├í.Nie je to ale tak v┼żdy.

Pre nedostatok kysl├şka pri horen├ş sa uvo─ż┼łuje nebezpe─Źn├Ż plyn kysli─Źn├şk uho─żnat├Ż (CO), ktor├Żm sa m├┤┼żu udusi┼ą pr├ştomn├ş ─żudia. Pri dlhodobom tlen├ş vznik├í z ohniska uvo─żnen├ęho kysli─Źn├şka uho─żnat├ęho, nebezpe─Źn├í koncentr├ícia v├Żbu┼ín├ęho plynu. V tomto ┼ít├ídiu, ak d├┤jde k uvo─żneniu z├ípalnej energie z ohniska alebo k iskreniu, napr. elektrick├ęho zariadenia, d├┤jde ku vznieteniu tejto v├Żbu┼ínej zmesi a horenie prech├ídza do ┼ít├ídia, ke─Ć u┼ż nie je mo┼żn├ę v objekte zachr├íni┼ą takmer ┼żiadny majetok.

─îo je vlastne po┼żiar?

Pojem horenie mo┼żno definova┼ą ako chemick├║, oxida─Źno-reduk─Źn├║ reakciu, pri ktorej hor─żav├í l├ítka reaguje s oxida─Źn├Żm prostriedkom, men├ş svoje z├íkladn├ę chemick├ę vlastnosti a pri tejto reakcii sa uvo─ż┼łuje teplo a vy┼żaruje svetlo.

Pod─ża z├íkona je po┼żiarom ka┼żd├ę ne┼żiaduce horenie, pri ktorom vznikaj├║ ┼íkody na majetku alebo ┼żivotnom prostred├ş, n├ísledkom ktor├ęho je usmrten├í alebo zranen├í fyzick├í osoba ─Źi uhynut├ę zviera. Po┼żiar je tie┼ż ne┼żiaduce horenie, pri ktorom s├║ ohrozen├ę ┼żivoty alebo zdravie fyzick├Żch os├┤b, zvierat├í, majetok alebo ┼żivotn├ę prostredie.

Nebezpe─Źenstv├í po┼żiaru

V├Ą─Ź┼íina po┼żiarov vznik├í z nedbanlivosti. ─îasto je to zle udusen├Ż ohorok cigarety, neodborne vykonan├í elektroin┼ítal├ícia alebo porucha samotn├ęho elektrospotrebi─Źa.
Dne┼ín├Ż modern├Ż Svet si nevieme predstavi┼ą bez r├┤znych drobn├Żch elektrospotrebi─Źov, ktor├ę s├║ nie v┼żdy umiestnen├ę na vhodnom nehor─żavom podklade, nech├ívame ich bez dozoru nepretr┼żite zapojen├ę v z├ísuvk├ích. Nebezpe─Źn├Żm zdrojom po┼żiaru m├┤┼żu by┼ą aj nab├şja─Źky mal├Żch akumul├ítorov, ktor├ę pri poruche m├┤┼żu explodova┼ą. V ─Źoraz krutej┼íom konkuren─Źnom boji, najm├Ą v ─Źase kr├şzy, to m├┤┼że by┼ą aj podpa─ża─Ź.

Line├írny hl├ísi─Ź

DOP-40_nastavenieLine├írny hl├ísi─Ź (5-100m) sa nastavuje ve─żmi jednoducho tromi skrutkami za pomoci zabudovan├ęho siln├ęho laserov├ęho dela. 

In┼ítaluje sa bez pr├ştomnosti nap├íjacieho nap├Ątia od ├║stredne, bez pomoci diagnostickej pom├┤cky. Je potrebn├í iba jedna 9V bat├ęria na vybudenie laserov├ęho paprsku a jeden mal├Ż kr├ş┼żov├Ż skrutkova─Ź.

dop40

Návody
Takto nie - toto je v├Żsmech elektrotechniky
U┼ż├şvate─żsk├ę hodnotenie: / 1
Slab├ęDobr├ę 
Nap├şsal Ado Kamen   
Streda, 07 December 2011 19:38

 

krytie

Asi to foto nepotrebuje koment├ír? Takto udr┼żiavan├í EPS chr├ínila objekty s nebezpe─Źenstvom po┼żiaru a v├Żbuchu.


akumulatory
Akumul├ítory bez ochrann├ęho krytu, polo┼żen├ę na hor─żav├Ż podklad.snv

┼íkaredo oblankovan├ę k├íble - neukon─Źen├ę  / zmr┼í┼ąovacia bu┼ż├şrka je nezn├ímy pojem - oprava tesnenia pre krytie IP 65 izola─Źkou.


vyhrievanie

Tak├ęto rie┼íenia vid├şme od elektrik├írov s osved─Źen├şm "s├ídrokartonista".

Keby som to videl u dom├íceho kutila vo svojej gar├í┼żi, tak sa nad t├Żm len pousmejem - pri r├┤znych pokusoch tie┼ż neideme na dokonalos┼ą. Ale tak├Żto obr├ízok vycapi┼ą na vlastnej webovej str├ínke v├Żrobcu, je v├Żsmech elektrotechnick├ęmu priemyslu.

btw. - hl├ísi─Ź po┼żiaru m├í IP 65, ved─ża je svorkovnica vyhrievania nekryt├í :-)

Z d├┤vodu, ┼że sme sa uch├ídzali o mo┼żnos┼ą dod├ívky podobn├Żch rie┼íen├ş, k podobn├Żm na┼íim navrhovan├Żm rie┼íeniam sa vyjadruj├║ odborn├şci a nar├í┼żame na nie ─żahko splnite─żn├ę body. 
Ale v┼íak, aby sa tak├Żto v├Żrobok na Slovvensku predal a bol konkurencieschopn├Ż, st├íle plat├ş, ┼że pre niektor├Żch dod├ívate─żov na to sta─Ź├ş ma┼ą "politick├ę krytie".

 
Software na simulovanie po┼żiaru
Nap├şsal Ado Kamen   
Štvrtok, 17 Február 2011 23:00

Za pomoci softwaru Pyrosim je mo┼żné nasimulova┼ą vývoj prúdenia dymu a teplôt a nájs┼ą tak najvhodnejšie umiestnenie hlási─Źa po┼żiaru.

Takýto penzionik pri nedodr┼żaní zásad protipo┼żiarnej bezpe─Źnosti behom nieko─żkých minút mô┼że ─żahnú┼ą popolom.  ─îasto sa stretávame v projektoch s rôznymi po┼żiadavkami na káblové systémy, pri─Źom ale ka┼żdý projekt  EPS bez po┼żiadaviek na rýchly protipo┼żiarny zásúsah sú zbyto─Źne vyhodené peniaze od investorov. / kliknite na obrázok k prehratiu videodemonštrácie po┼żiaru . Všimnite si aj napr. ─Źo urobí malá nepresnos┼ą - fuga v schodoch. To isté mô┼żu urobi┼ą narušené protipo┼żiarne prepá┼żky po─Źas inštalácie.

 

 

Znázornenie horenia softwarom Pyrosim / šírenie dymu

Po┼żiar v po─Źiato─Źnom štádiu generuje dostato─Źné mno┼żstvo dymu, aby sa v─Źas detegoval vhodne umiestnenými hlási─Źmi po┼żiaru. / 3.5 sekúnd po vzniku po┼żiaru. 

Znázornenie horenia softwarom Pyrosim / šírenie plame┼ła / 14,5 sekúnd po vzniku po┼żiaru.  

 

 

 21.5 sekúnd po vzniku po┼żiaru. 

 

 

/ 52 sekúnd po vzniku po┼żiaru. Plame┼ł vystre─żuje do strán.

Nako─żko v blízkosti ohniska, ani v medzistrope nie sú ─Ćalšie hor─żavé materiály, po┼żiar sa zatia─ż nešíri. V tomto štádiu je mo┼żné zachráni┼ą najviac hodnôt.

       me┼ł vystre─żuje do strán.        vvv

   

 254 sekúnd po vzniku po┼żiaru. Ak sú vhodne rozmiestnené hlási─Źe a kvalitná inštalácia EPS, doká┼żeme pribúdaním udalostí v ústredni sledova┼ą smer šírenia po┼żiaru.

 

 

/ 388 sekúnd po vzniku po┼żiaru. Plame┼ł vystre─żuje do strán. Zasahuje do blízkosti hor─żavých predmetov.  V tomto štádiu je u┼ż ve─ża nahromadeného dymu plynu v priestore. Ak nepríde urýchlený zásah, po┼żiar sa za─Źne šíri┼ą do ostatných priestorov.

 

 
Kontrola EPS IFS 7002
U┼ż├şvate─żsk├ę hodnotenie: / 3
Slab├ęDobr├ę 
Nap├şsal Ado Kamen   
Štvrtok, 10 Február 2011 21:40

Denná kontrola IFS7002

a)kontrola zobrazovania stavu pokoja, stavu signalizovania po┼żiaru, stavu signalizovania poruchy a stavu skúšania

 svieti iba zelená LED- indikátor elektrického napájania

                   nebliká      - spolo─Źný indikátor po┼żiaru – nebliká ─Źervená LED

                   nesvieti     - spolo─Źný  indikátor poruchy

                   nesvieti     - indikátor Systémová porucha

                   nesvieti    - indikátor poruchy napájania

                   nesvieti    - indikátor dezaktivované /vypnuté komponenty

                   nesvieti    - indikátor Test

 

Takýto stav sa pova┼żuje za stav pokoja – do prevádzkovej knihy zapíšeme „bez závad“. Ak sú nejaké odchýlky od stavu pokoja, zistené stavy sa zaznamenávajú do prevádzkovej knihy „zápis“ a napíšeme k stavu komentár :

 • Stav po┼żiaru – bliká  spolo─Źný indikátor po┼żiaru  / na obrazovke sa automaticky objaví text s miestom po┼żiaru / obsluha koná pod─ża interných po┼żiarnopoplachových smerníc objektu. Po zistení stavu hlásenia, sa táto udalos┼ą zapíše do prevádzkovej knihy EPS. „po┼żiar“ - a napíšeme k stavu po┼żiar komentár.
 • Stav poruchy si vy─Źítame po stla─Źení v menu „zoznamy“

Ak ide o krátkodobú poruchu, napr. krátkodobý výpadok elektrického prúdu, tak zápis do prevádzkovej knihy nevykonávame. Ke─Ć ide o dlhodobý výpadok z neznámej prí─Źiny, alebo o dlhodobý nahlásený výpadok el. prúdu, v takom prípade prijímame opatrenia takého charakteru, aby sa nemohlo sta┼ą, ┼że objekt zostane nestrá┼żený. Akumulátory sú navrhované tak, aby ústred┼ła bola v ─Źinnosti z náhradného zdroja minimálne 24 hodín v stave pokoja.

 • Stav dezaktívácie/vypnutia si vy─Źítame po stla─Źení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho d┼ła o dôvodoch dezaktívácie,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme znak . Ak sme zistili, ┼że pominuli dôvody na stav dezaktívácie, napravíme tento stav. 
 • Stav Testu si vy─Źítame po stla─Źení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho d┼ła o dôvodoch testovania,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme „TEST“ Ak sme zistili, ┼że pominuli dôvody na stav Testovania, napravíme tento stav. 

Záznam do prevádzkovej knihy sa píše spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala

Mesa─Źná kontrola IFS 7002

a)kontrola stavu spojov batérie a jej upevnenia
•Nie je potrebné manuálne vykonáva┼ą. Ústred┼ła neustále kontroluje stav akumulátorov.

b)kontrola výstupov na ovládanie po┼żiarnotechnických zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy – ak ide o po┼żiarnotechnické zariadenia ovládané vstupno-výstupnými jednotkami, tieto jednotky si systém strá┼żí softwarom, preto nie je potrebná manuálna kontrola týchto jednotiek. Kontrolujú sa iba vtedy, ak bola vykonaná inicializácia v re┼żime nastavenia, alebo ak typ poruchy odkazuje na chybu takejto vstupno-výstupnej jednotky FD7203. Kontrola samotného po┼żiarnotechnického zariadenia je v kompetencii vykonávate─ża kontroly samotného po┼żiarnotechnického zariadenia.

c)aktivácia jedného hlási─Źa (ka┼żdý mesiac z inej zóny) / pozor.. zabezpe─Źi┼ą pripojené zaruadenia
 pred ne┼żiadúcim spustením

d) aktivácia linky na prenos signálu do miesta s trvalou obsluhou.
 

Vykona┼ą záznam do prevádzkovej knihyspolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.

Štvr┼ąro─Źná kontrola IFS 7002

a)kontrola náhradného napájacieho zdroja,
- vykona┼ą mesa─Źnú kontrolu ústredne a tabla pod─ża vyššie uvedeného pokynu

b)kontrola hlási─Źov po┼żiaru
ba)kontrola ─Źistoty hlási─Źov a ich neporušenosti vrátane výmeny poškodených hlási─Źov a odstránenia povrchovej ne─Źistoty
– v menu „Zoznamy“ skontrolujeme stav prvkov. Ak údr┼żbu vykonáva externý zamestnanec servisu, optickú komoru doporu─Źujeme vy─Źisti┼ą ak sú vä─Źšie odchýlky ako 15 % zne─Źistenia komôr optických hlási─Źov, najmä ak ide o prvky v priestoroch s ─Źastým zvyšovaním týchto hodnôt. Hlási─Źe FD7130 a FD 7160 majú optickú komoru odolnú vo─Źi be┼żnému zne─Źisteniu /mušky, jemný prach, preto sa mô┼żeme spolieha┼ą na samodiagnostiku ústred┼łou IFS 7002, ktorá v─Źas zahlási potrebu vy─Źistenia hlási─Źa. Kontrolu je mo┼żné vykona┼ą diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku ka┼żdej ústredni.
bb)funk─Źná kontrola hlási─Źov po┼żiaru – vykonávame pod─ża odporú─Źania výrobcu hlási─Źa
bc)kontrola ─Źinnosti signálneho svietidla pripojeného na hlási─Ź po┼żiaru
c)funk─Źná skúška výstupov
- vykonávame v menu „Nastavenia“ / submenu „skúška“. /Pozor na ne┼żiaduce spustenie po┼żiarnotechnických zariadení

d)kontrola zaznamenávania údajov v prevádzkovej knihe – na nedostatky záznamu upozor┼łujeme u┼żívate─ża.

Vykona┼ą záznam do prevádzkovej knihy spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.
 

Ro─Źná kontrola IFS7002

a)vykona┼ą kontrolu funk─Źnosti náhradného napájacieho zdroja vrátane skúšobnej prevádzky elektrickej po┼żiarnej signalizácie na náhradný napájací zdroj
- testerom akumulátorov skontrolova┼ą kapacitu akumulátorov a zmera┼ą celkový odber celého systému v k─żude aj pri poplachu. Pod─ża nasledovného vzorca zisti┼ą ─Źi kapacita akumulátora je posta─Źujúca pre spo─żahlivú prevádzku min. 24 hodín. (ak nie je ur─Źená prísnejšia podmienka 72 hodín). Na prehodnotenie kapacity akumulátorov sa ─Źasto zabudne pri dodato─Źnom rozširovaní systému.
C24 = 1,25(23,75h . Ik─żud + 0,25h . Ipopl.)
konštanta 1,25 je prevrátená hodnota 80 % kapacity, ktorú treba pou┼żi┼ą pre vplyv starnutia na kapacitu akumulátora
Ak nie je k dispozícii tester akumulátorov, vypnú┼ą sie┼ąové napájanie(isti─Ź) a zmera┼ą skuto─Źný ─Źas chodu na zálo┼żný zdroj. Meria sa pokles napätia (12V - 1,5 V – hrani─Źná hodnota pod─ża výrobcom daných technických parametrov). Po 24. hodinách chodu na zálo┼żný zdroj napätie akumulátorov nesmie klesnú┼ą pod 10,5 V.
b)Vykona┼ą kontrolu funk─Źnosti ovládacích zariadení, zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a dopl┼łujúcich zariadení
ba)kontrolu povrchu a vnútorného priestoru vrátane jeho o─Źistenia
bb)kontrolu utesnenia, vodi─Źov, dotiahnutia spojov, poistkových vlo┼żiek, svorkovníc
bc)kontrolu jednotlivých funkcií zariadení vrátane dobíjania akumulátora
bd)kontrolu napätia dodávaného jednotlivými napájacími zariadeniami ovládacích zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a vstupného napätia hlási─Źových liniek pri pokojovom prúde
bf)kontrolu prepojenia jednotlivých zariadení
c)Vykona┼ą kontrola hlási─Źov po┼żiaru
ca)kontrolu funk─Źných parametrov hlási─Źov
– v menu zoznamy. Kontrolu je mo┼żné vykona┼ą diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku ka┼żdej ústredni.
cb) vizuálna a mechanická kontrola pätice vrátane vy─Źistenia
cc) vizuálna a mechanická kontrola senzoru hlási─Źa vrátane vy─Źistenia


─Äalej postupova┼ą v zmysle STN 33 1500, 33 2000-1, 33 2000.4-41 a ─Ćalších súvisiacich STN, ak ide o kontrolu zariadenia súbe┼żne s vykonávaním odbornej prehliadky vyhradeného elektrického zariadenia v zmysle vyhl. 508/2009 Z.z,
O stave zariadenia informova┼ą u┼żívate─ża. Zdôraz┼łova┼ą dôle┼żitos┼ą paragrafového znenia vyhl. 726/2002 Z.z. najmä § 13 a 14., ako aj to, ┼że funk─Źnos┼ą kontrolovaného zariadenia nemusí automaticky sp─║┼ła┼ą po┼żiadavky po┼żiarnej bezpe─Źnosti stavby, ak stavba obsahuje nechránené priestory s rizikom vzniku a šírenia po┼żiaru.
Upozor┼łujeme na potrebu prítomnosti trvalej obsluhy, alebo na po┼żiadavky na prenosové zariadenie a dia─żkový doh─żad pre prípad bez obslu┼żnej prevádzky, ako aj na potrebu zabezpe─Źenia rýchleho zásahu na takýchto prevádzkach, aby v prípade hlásenia po┼żiaru bol adekvátny protipo┼żiarny zásah.
 

 
Zónová mapa
Nap├şsal Ado Kamen   
Sobota, 05 Február 2011 23:00

Pod─ż─ża § 13 ods. 4 vyhl. 726/2002 Z.z. sprievodná dokumentácia elektrickej po┼żiarnej signalizácie obsahuje

 • a) návod na obsluhu a údr┼żbu všetkých ─Źastí zariadenia elektrickej po┼żiarnej signalizácie,
 • b) pokyny na obsluhu,
 • c) prevádzkovú knihu,
 • d) blokovú schému elektrickej po┼żiarnej signalizácie,
 • e) doklady o kontrolách a odborných prehliadkach,4)
 • f) kópie dokladov o overení zhody vlastností výrobkov s technickými predpismi,
 • g) projekt skuto─Źného vyhotovenia elektrickej po┼żiarnej signalizácie v štátnom jazyku

Pod─ż─ża PrCEN/TS 54-14 V objektoch chránených systémami EPS sa má delenie objektu na detek─Źné zóny zhodova┼ą so všetkými nasledujúcimi podmienkami:

 • plocha podlahy jedinej zóny nesmie presiahnu┼ą 1600 m2;
 • ak zóna zahrnuje viac ako 5 miestností, potom bu─Ć indikovanie z ka┼żdej miestnosti má by┼ą dávané v ústredni EPS, alebo majú by┼ą inštalované dia─żkové indika─Źné svetlá zvonku ka┼żdých dverí, aby sa indikovala miestnos┼ą, v ktorej je v ─Źinnosti hlási─Ź;
 • ak sa zóna rozširuje mimo jediného po┼żiarneho úseku, hranice zóny majú by┼ą hranicami po┼żiarnych úsekov, pri─Źom podlahová plocha takej zóny nemá presiahnu┼ą 400 m2;
   

Zóna je územné ─Źlenenie chráneného objektu, v ktorom mô┼że by┼ą príslušná funk─Źnos┼ą vykonávaná nezávisle z hociktorého iného ─Źlenenia

 • zónová karta je prenosná zónová mapa obsahujúca jednu alebo viac jednotlivých zón
 • zónová mapa:je schéma znázor┼łujúca územné hranice zón a v prípade potreby prístupové cesty k zónam. 

Aby obsluha, aby obsluha EPS dokázala urýchlene reagova┼ą na hlásenie z ústrednevne.

Je to pre u┼żívate─ża dôle┼żitejšia, ako tzv. bloková schéma - a hlavne ─Źitate─żnejšia.

 
Rekon┼ítrukcia star├Żch konven─Źn├Żch syst├ęmov na IFS 7002
Nap├şsal Ado Kamen   
Streda, 05 Január 2011 23:00

Pri opravách zastaralých konven─Źných systémov sú najvä─Źším problémom rozvody.

Adresovate─żné podporujú kruhové linky a aj ke─Ć je mo┼żné rozdelenie kruhových liniek na priame / jednoduché linky, v takomto prípade na jednu linku je mo┼żné pripoji┼ą maximálne 32 hlási─Źov (opatrenia z EN 54-2).

─î├şta┼ą cel├Ż ─Źl├ínok...
 
<< Za─Źiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2024-07-19 09:30:29 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206